Ranking popularności gier na Twitchu

Ranking popularności gier na Twitchu

Twitch.tv to najpopularniejszy serwis, który umożliwia prowadzenie streamów z gier, sztuki, gotowania czy zwykłych rozmów z widzami. Każdego miesiąca odwiedzają go miliony ludzi, którzy po kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin oglądają swoje ulubione kanały.
Zdecydowaną przewagę nad innymi dziedzinami mają właśnie gry, które przyciągają najwięcej widzów. Jak wygląda aktualny ranking popularności tytułów na Twitchu?

10 najpopularniejszych gier w serwisie Twitch.tv

1. Rust

Gra, która z początku była niepozornym tworem i nie budziła większego zainteresowania, nagle wspięła się na sam szczyt. Wszystko dzięki rosnącej modzie na tematykę survivalową. Do popularności gry przyczynili się również znani streamerzy, którzy dość mocno wczuli się w rozgrywkę, a pomiędzy nimi zaczęły tworzyć się specyficzne relacje. Wszystko to obfitowało w zażarte kłótnie, niewybredne uwagi i poważne dramy, które zawsze przyciągają publikę.

2. League of Legends

Znany i ceniony LoL, od którego praktycznie rozpoczął się e-sport. Popularna gra MOBA utraciła swoją pozycję lidera wśród gier na Twitchu, choć różnica pomiędzy oglądalnością Rust i League of Legends jest niewielka. Nowa meta z oryginalnym podejściem do przedmiotów, a także największe turnieje w świecie e-sportu utrzymują community LoLa na najwyższym poziomie. Ta społeczność rozrasta się w rekordowym tempie, a fanów wciąż przybywa. League of Legends w niedługim czasie wróci prawdopodobnie na pierwsze miejsce, a to głównie za sprawą zbliżających się turniejów, które zawsze przyciągają miliony widzów.

3. Escape from Tarkov

Strzelanka, która przeżywa swoje wzloty i upadki. Regularnie przeprowadzane są w niej wipe’y. Oznacza to całkowite wyczyszczenie serwera, a wszyscy gracze tracą ekwipunek i swoje dotychczasowe osiągnięcia. W tym czasie zainteresowanie rozgrywką wzrasta, a streamerzy ponownie wyruszają w poszukiwaniu broni, amunicji czy pancerza. Z czasem popularność gry maleje, aż do kolejnego wipe’a.

4. Fortnite

Tuż za podium znalazła się jedna z najgłośniejszych gier z gatunku battle royale ostatnich lat. Ta strzelanka z elementami survivalu nie traci na popularności, choć pozostaje daleko w tyle za League of Legends czy Rustem. Za sprawą rozpoczęcia nowego sezonu FNCS oglądalność Fortnite’a może mocno podskoczyć.

5. Minecraft

Znana gra dla osób kreatywnych i cierpliwych. Aktualnie panuje w niej nowa moda, która polega na przechodzeniu gry w rekordowo niskim czasie. W popularnym speedrunie swoich sił próbuje wiele osób. Jest wśród nich były profesjonalny gracz Fortnite’a, który w wyjątkowo krótkim czasie wspiął się na szczyty Minecrafta i już tylko krok dzieli go od pobicia rekordu świata.

6. Call of Duty: Warzone

Niemal równo z Minecraftem idzie jedna z popularniejszych strzelanek w klimatach wojennych. Jej sezon powoli dobiega końca, a to wiąże się z poprawą mechaniki oraz zupełnie nowymi pojazdami i arsenałem dostępnym dla gracza. Oznacza to również znaczny wzrost zainteresowania Call of Duty: Warzone.

7. Grand Theft Auto V

GTA V jest dość specyficzną grą z rozbudowanym community. Liczne serwery i ogromne możliwości, które dostępne są dla każdego gracza sprawiają, że jest to dość chętnie oglądany tytuł na Twitchu, chociaż daleko mu do podium.

8. Counter-Strike: Global Offensive

Znany wszystkim FPS, gdzie dwie drużyny walczą między sobą aż do ostatniej krwi lub spełnienia celu misji. Choć jest to głośny tytuł z licznymi turniejami i wysokimi nagrodami, to na platformach streamingowych ogląda go stosunkowo niewielu widzów. Być może nadciągające turnieje podniosą CS:GO o kilka miejsc w rankingu.

9. Fifa 21

Przedostatnie miejsce w rankingu należy do gry, której prawdopodobnie nikomu opisywać nie trzeba. Piłka nożna zawsze przyciągała ludzi i tak samo jest na Twitchu, choć w znacznie mniejszym stopniu. Zapał graczy na nową Fifę dość szybko opadł, ale mimo to została przy niej grupa wiernych fanów. W każdym miesiącu rozgrywane są turnieje, które umożliwiają widzom wygranie nowych zawodników.

10. Valorant

Strzelanka RIOTu, z którą wiązane są duże nadzieje. Twórcy League of Legends wypuścili grę, która szybko wskoczyła do 10 najpopularniejszych gier Twitcha, a z czasem ma szansę przedostać się na podium. Wszystko za sprawą oryginalnej grafiki i postaci, a także renomy RIOTu. Kiedy gra pojawi się już na scenie e-sportowej, to z pewnością zyska wiele na popularności.

Podsumowanie

Widzowie spędzają łącznie setki milionów godzin na oglądaniu swoich ulubionych kanałów. Popularni streamerzy prezentują ciekawe rozgrywki i oryginalne podejście do tematu, a widzowie mogą się od nich wiele nauczyć. W tym wszystkim są też początkujący streamerzy, których zadanie jest utrudnione. Ciężko jest się wybić i pokazać szerszej publiczności, kiedy rynek został niemal całkowicie zdominowany przez zawodowych graczy, ale zawsze warto próbować.
Ranking popularności gier na Twitchu jest bardzo zmienny. Wiele zależy od trwających aktualnie turniejów i eventów, chociaż zmienia się zwykle kolejność tytułów. Rzadko do TOP 10 wchodzą nowe tytuły, ale jak już się tam pojawią, to z pewnością warte są uwagi.

One thought on “Ranking popularności gier na Twitchu

  1. Damian
    29 października 2021 at 04:42

    Jestem zaskoczony z 1 miejsca w rankingu, najczęściej widzę Fortnite i LoL’a na Twitchu.

Dodaj komentarz