Pochodzenie i ciekawostki o wódce

Pochodzenie i ciekawostki o wódce

Wódka jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Być może sam jesteś konsumentem tego trunku, ale czy wiesz z czego powstaje wódka? Wytwarzana jest w procesie fermentacji zbóż i innych roślin skrobiowych. Zwykle zawartość alkoholu wynosi od 30 do 50% objętości. Jej łagodny i delikatny smak pozwala na picie jjej samodzielnie, ale najczęściej łączy się z innymi napojami bezalkoholowymi.

Pochodzenie wódki

Wódka pochodzi z Rosji i Europy Wschodniej, co oznacza „woda”. Zaczęto ją produkować ponad tysiąc lat temu, kiedy odkryto, że alkohol można uzyskać z pszenicy i żyta, najbardziej dostępnych lokalnych produktów. Był on bardzo tani w produkcji i po I wojnie światowej zaczął być eksportowany poza granice kraju. To właśnie żołnierze wprowadzili do Ameryki wódkę, która w latach 30. stała się bardzo popularna i odniosła sukces. Dzisiaj wódka jest produkowana na całym świecie.

Wódka cieszy się wielką popularnością w krajach skandynawskich, a właściwie jest tak rozpowszechniona na świecie od tak dawna, że wódka jest częścią niektórych uroczystości religijnych i towarzyszy chlebowi, pełniąc rolę aperitifu na początku kolacji.

Wynalazca Dymitr Mendelejew był tym, który stworzył kombinację i pozostawił nam przepis ze składnikami, z których wódka jest zrobiona i jemu zawdzięczamy jej obecny skład, z idealną proporcją wody do alkoholu wynoszącą 40º.

Ciekawostki o wódce


Wysoka zawartość alkoholu zapobiega jej zamarzaniu.
Wódka była początkowo spożywana w celach leczniczych.
Tradycją jest, że przed wypiciem wódki zawsze wznosi się toast. Toasty są znane jako „toasty”. Jednym z najbardziej znanych jest „na zdarovie!”, co oznacza „na zdrowie!”.
W Rosji, jeśli chcesz zadowolić swoich gospodarzy, musisz wypić co najmniej 3 kieliszki wódki.
Dziś Rosjanie wypijają średnio 68 butelek wódki rocznie.
Zwyczaj picia wódki w Rosji jest bardzo stary, ponieważ zawsze było tam bardzo zimno i uważa się, że ten napój utrzymuje ciepło.
Wódka musi być pita na zimno, ale należy ją wcześniej schłodzić i nie wkładać lodu do mieszanki.
10% budżetu rosyjskiego rządu pochodzi ze sprzedaży wódki.